Co je to pašmína?

Co je to pašmína?

V souvislosti s pašmínami se často objevuje mnoho nedorozumění, trh je taktéž bohužel zaplavený velkým množstvím falzifikátů pašmín. Proto bychom si měli na začátek objasnit definici.

Pašmína je ručně tkaný šál z kašmíru anebo ze směsi kašmíru a hedvábí. Pašmína tedy jako samostatná přírodní textilie neexistuje, také neexistuje žádná pašmínová vlna.

Její název byl odvozený z perského „pasha“, čili vlna. Jejich tradice se začala psát před tisíciletími, už tehdy tento termín označoval tkané šátky z kašmíru. Poctivá ruční výroba přetrvává dodnes – právě to je jednou z příčin poměrně vysokých cen pašmín.

Druhou příčinou je materiál, který je velmi vzácný. Kašmírová vlna se získává náročným vyčesáváním spodní části vrstvy srsti kašmírské kozy. Žijí ve vysokých nadmořských výškách na náhorních plošinách převážně v Číně a v Mongolsku. Srst těchto koz má právě díky náročným přírodním podmínkám v himálajských oblastech úžasné vlastnosti. Dokáže je chránit například před mrazivými teplotami, které tu klesají i na 40 stupňů pod bod mrazu.

O kašmírské kozy se však určitě bát nemusíte – z každé se dá ročně vyčesat pouze 50 -150g vlny vhodné na výrobu pašmíny, takže na běžnou pašmínu je třeba vyčesat často i 5 koz. Surový kašmír se následně zpracovává ve více krocích. Schopný profesionál, který vlákno spřádá, je schopen získat asi 20 g vlákna za den. To znamená, že na její výrobu potřebuje asi 15 dní usilovné práce.

Ročně se získá asi jen 7000 tun kašmírové vlny. V posledních letech mají ceny kašmíru na světových trzích stále stoupající tendenci.

Pašmíny jsou neuvěřitelně pohodlné, jemné na dotyk a, tak jako všechny výrobky z kašmíru, mají i pašmíny termoregulační vlastnosti – v chladném počasí vás neuvěřitelně dobře zahřejí (kašmírová vlna je 6-8násobně teplejší než ovčí). Budete se s nimi cítit skvěle i během teplých jarních večerů anebo v létě během procházky po pláži.

Vyrábějí se ručně z nejkvalitnějších materiálů, mají skvělé užitkové vlastnosti. To se odráží i na jejich ceně. V našem internetovém obchodu Kasmir.sk jejich ceny začínají od 100 eur.

Felipe.cz - Luxusní dotyk kašmíru

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>