Čím jsou pašmíny výjimečné?

Mnoho lidí se pozastavuje nad cenami pašmín a kroutí hlavou. Nevidí důvod, proč stojí často i několikanásobně víc než šátky a šály z „klasických textilií“.

U nás ještě stále není kašmír (a výrobky z něho) tak rozšířený jako na západě. Postupně ale přicházejí pašmínám na chuť i Evropané.

Čím je tedy pašmína tak výjimečná? Jak jsme zmínili výše, vyrábí se ze vzácného kašmírového vlákna. Tato přírodní textilie se získává pečlivým vyčesáváním kašmírské kozy ve velmi vysokých nadmořských výškách, nejčastěji v himálajských oblastech.

Zdejší kozy mají díky náročným přírodním podmínkám vyvinutou velmi kvalitní srst – jejíchž pozitivních vlastností si všimli místní obyvatelé už před tisíciletími a začali z nich vyrábět oblečení.

Kašmírové vlákno je neuvěřitelně jemné a tenké. Právě proto se nezpracovává strojově a automaticky, ale poctivě ručně. Každá jedna pašmína je vyrobena ručně a můžete si být jistí, že to není lehká práce. Zkušenému místními profesionálovi trvá obvykle výroba jedné pašmíny minimálně několik dní. Produkty z kašmíru se vyrábějí přímo v zemi, kde se kašmír získává. Největší a nejkvalitnější producenti oblečení z kašmíru jsou z Nepálu. Nepál je země třikrát větší než Slovensko, je jednou z nejchudších zemí světa. Těží však alespoň z polohy země – procházejí jí Himaláje. Zpracování a výroba pašmín/kašmírového oblečení je pro ně často jediným zdrojem obživy.

 

Felipe.cz - Luxusní dotyk kašmíru

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>