Z čeho se vyrábí pašmína?

Mnoho lidí považuje pašmíny za drahé. Je to pravda, tyto „šály“ z kašmíru jsou mnohem dražší než šály z jiných textilií. Je to způsobené vzácným a neobyčejným materiálem, taktéž i poctivou a těžkou ruční výrobou.

Pašmíny se vyrábějí z kašmírového vlákna. To se získává (spodní vrstvy srsti) u kašmírských koz v himálajských oblastech. Jsou tam náročné přírodní podmínky a právě proto se u těchto koz vyvinula srst s velmi pozitivními vlastnostmi. Nedělá jim problém žít ve zdejších mrazech, které někdy dosahují až 40 stupňů pod nulou.

Jejich srsti si všimli místní obyvatelé a právě jim můžeme poděkovat za pašmíny. Už tisíce let opatrně vyčesávají kozám z oblasti slabin ta nejjemnější vlákna. Z jedné kozy se dá získat zhruba 50 gramů vlákna, někdy i víc, maximálně však 100-150 gramů.

Průměr surového kašmírového vlákna je menší než 15 mikrometrů. To znamená, že vlákno je 6násobně tenčí než lidský vlas.

V současnosti se na trhu objevuje velmi hodně falešných pašmín. Vyrábějí se z různých syntetických anebo jiných materiálů, hlavní však je, že se nevyrábějí z kašmíru. Tím pádem nemají žádné z vlastností pravých pašmín, mezi které určitě patří neuvěřitelná jemnost, pohodlnost a hřejivost. V dnešní době není problém nechat během výroby na výrobek našít štítek s jakýmkoli textem. Jakmile je na štítku napsané „100% kašmír“ nebo „70% kašmír, 30% bavlna“ – nemusí to být vždy pravda.

Většinou je indikátorem falešné pašmíny podezřele nízká cena – berte na vědomí, že už továrny vykupují 1 kilogram surového kašmíru za zhruba 100 USD. Proto nemůže pašmína stát 10-20 eur. Běžná cena skutečných pašmín se většinou pohybuje od 70 eur výš.

Felipe.cz - Luxusní dotyk kašmíru

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>