Kvalita kašmírové vlny

Pašmíny (a jiné kašmírové výrobky) jsou vzácné kvůli dvěma věcem – díky ruční výrobě a především kvůli výjimečnému materiálu, kterým je kašmírová vlna. Ta je tvořena kašmírovými vlákny, která se získávají z kašmírských koz. Ty žijí v himálajských oblastech na velmi chladných, suchých a hlavně vysoko položených náhorních plošinách. Na výrobu kašmírového oblečení se používají jen ty nejkvalitnější a nejjemnější vlákna, která se u těchto koz obvykle nacházejí v oblasti slabin. Vlákna sbírají místní obyvatelé v létě, když zvířata sestupují do nižší nadmořské výšky. Při otírání se o skály a stromy ztrácejí srst, většinou se však vlákna získávají vyčesáváním spodní srsti z výše zmíněné oblasti slabin.

Na celém světě žije zhruba 100 miliónů kašmírských koz. Zdá se to být hodně, ale z každé kozy je možné získat jen malé množství nejkvalitnějších vláken – ročně je to většinou maximálně 150 gramů, přičemž platí, že u kozlů je to víc. Barva koz je buď bílá anebo černá. Kvůli lepším vlastnostem je preferovaná bílá barva. Zajímavostí je, že tyto kozy byly přivezené do Evropy a žijí dokonce i na Slovensku. Kvůli diametrálně odlišným přírodním podmínkám však jejich srst nemá stejnou kvalitu jako v Himalájích.

Ročně se tedy získá jen zhruba 7000 tun kašmíru, což je vzhledem k celosvětové poptávce dost málo. Právě proto jsou ceny kašmíru také vysoké. V posledních letech ceny kašmíru na světových trzích stále rostly a v nejbližších letech můžeme bohužel očekávat další růst. Právě proto se už na internetu objevily články, které porovnávají investice do kašmíru (a kašmírového oblečení) s investicemi do zlata.

Výjimečná a jemná kašmírová vlákna dávají výrobkům z kašmíru ty nejlepší vlastnosti – stačí jediný dotyk kašmíru na vaší pokožce a hned si vás podmaní jeho hebkost. Další velmi významnou vlastností je jeho hřejivost. Kašmírová vlna má 6-8 násobně větší hřejivost než klasická ovčí vlna! Během tepla vás však kašmír díky svým termoregulačním schopnostem zase naopak „ochladí“ a budete se cítit příjemně.

Felipe.cz - Luxusní dotyk kašmíru

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>