Jak se starat o pašmínu?

Kašmírové produkty díky svému kvalitnímu materiálu a při správné péči nevyblednou ani nezmění svůj tvar ani po letech – vypadají stále jako nové. Je třeba s nimi však zacházet opatrně.

Někdy se stane, že jste v baru anebo v restauraci a pašmína načichne, například vinou cigaretového dýmu. Nemusíte ji hned prát. Raději ji nechejte vyvětrat na čerstvém vzduchu. Pokud se však pašmína zašpiní, doporučujeme ji ručně vyprat v mírně studené, resp. vlažné, vodě.

Kašmír je velmi choulostivá textilie a při nevhodné péči může být produkt z kašmíru nenávratně poškozený nebo přímo zničený.

Pašmínu nikdy neperte při teplotě vyšší než 20 °C. Jen při takovéto teplotě si udrží svůj tvar, nesrazí se a nezplstnatí. Pašmína se dá vyprat i v automatické pračce s programem na praní vlny. Použijte prací prostředek na praní jemných tkanin, případně dětský šampón.

Při ručním praní s pašmínou jemně kružte. Jakmile budete mít pocit, že je dostatečně vypraná, vypusťte vodu, napusťte ji znova a proces zopakujte, tentokrát však bez pracího prostředku. Nikdy neždímejte pašmínu v rukách jako výrobky z jiných textilií. Vodu z ní v případě potřeby vytlačte jen velmi jemným přitlačováním.

Potom pašmínu rozprostřete na utěrku a rozložte do původního tvaru. Utěrku můžete pomalu opatrně srolovat, aby se nadbytečná voda dostala z látky ven. Potom ji nechejte volně vyschnout. Nikdy ji však nenechávejte sušit na přímém slunci anebo v sušičce. Někdy se mohou na svetru objevit žmolky. Nestává se to vždy, je to však přirozené – přeci jen je to výrobek z přírodní vlny. Není to však žádný problém. Žmolky po několika vypráních zmizí a pokud ne, nebojte se použít odžmolkovač.

Co se žmolků týče, na internetu se také objevily rady, abyste dali svetr na noc do mrazničky. Tuto metodu však nemáme odzkoušenou.

Po vysušení nedoporučujeme jakékoli produkty z kašmíru žehlit, není to potřeba.

Felipe.cz - Luxusní dotyk kašmíru

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*


*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>